„W cieniu lignowskiego kościoła”, album wydany w 2015 r. przez Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”. Zadanie zrealizowano przez Stowarzyszenie Kociewskie Forum Kobiet z Lignów Szlacheckich, przy wsparciu gminy Pelplin. Partnerem w projekcie był Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie.
Pomysłodawczynią i autorką albumu jest Krystyna Gierszewska mieszkanka Lignów Szlacheckich, inicjatorka wielu działań społeczno-regionalnych, prezes Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet, promotorka kuchni kociewskiej i autorka licznych wydawnictw kulinarnych: „Tradycyjne smaki Kociewia”, Dawne smaki Kociewia”, „Pory roku na talerzu”, „Karolinka i kociewska grapa”, „Weki z kociewskiej spiżarni” oraz corocznej imprezy „Sympozjum kulinarne – o jeściu na Kociewiu”.
Album „W cieniu lignowskiego kościoła” w zamyśle autorki ma ocalić od zapomnienia historie niejednego wiejskiego podwórka, utrwalić to miejsce na ziemi, gdzie najmocniej bije serce, opisać codzienne życie mieszkańców i wydarzenia z dziejów wsi. Niewątpliwie posłużą temu pamiątki przechowywane w szufladach, fotografie ze starych albumów i opowieści zapisane w pamięci najstarszych mieszkańców wsi. Tego ciekawego i trudnego zadania chodząc od domu do domu i rejestrując wspomnienia podjęli się lignowscy gimnazjaliści z klasy II Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie.
Historyczną część albumu, początki kościoła i parafii, wykaz kapłanów, zarys dziejów wsi Lignowy Szlacheckie od średniowiecza do II Rzeczpospolitej opisuje Krzysztof Zieliński były mieszkaniec wsi, historyk, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współautor publikacji: „Tczew w świetle archiwaliów od 1252 roku”, „Wsie powiatu tczewskiego w świetle archiwaliów od 1305 roku”, „Wojsko Polskie w Tczewie w latach 1930-2005”, autor licznych artykułów w Kociewskim Magazynie Regionalnym, nauczyciel historii i od 2002 r. zastępca dyrektora w Zespole Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie.
Opracowała Krystyna Gierszewska