Kapliczka stoi na niewielkim wzniesieniu, przy zbiegu ulic Kościuszki i Księdza Pasierba.
Zbudowano ją z czerwonej cegły. Podzielić ją można na trzy segmenty. Podstawę stanowi postument, w którym znajdują się ozdobne nisze, a w nich wymurowano krzyże w jasnym kolorze. W środkowej części znajduje się figurka Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus na ręku. Nisza jest z trzech stron przeszklona. W górnej części kapliczki zawieszona jest sygnaturka. Ten niewielki dzwon dawniej, ostrzegał zapewne mieszkańców wsi o niebezpieczeństwie ( pożar…).
Całość wieńczy daszek, na którym umieszczone zostało ozdobne ażurowe ogrodzenie, w którym znajduje się krzyż z chorągiewką. Kapliczka otoczona jest niewysokim metalowym ogrodzeniem. W głębi za kapliczką stoi ławeczka.
12.04.2019 r. miałam tę przyjemność przeczytać przeciekawe wydanie książkowe „Ścieżkami i polami Rożentala” autorstwa Andrzeja Wolskiego – mieszkańca Rożentala, znanego wielu regionalisty kociewskiego. W książce zawartych zostało wiele informacji o wsi, w tym o jej historii.
I tak oto dowiadujemy się , że:
– kapliczka pochodzi z 1872 r. , i została ufundowana przez nauczyciela Fabiana,
– zbudowana została naprzeciwko szkoły,
– prawdopodobnie poprzednio stał na tym miejscu drewniany krzyż,
– wykonawcą był miejscowy murarz Antoni Wierzbicki,
– na szczycie metalowy krzyż połączony jest z wiatrowskazem w kształcie chorągiewki z napisem „IHS 1888”. To przypuszczalna data umieszczenia metalowej konstrukcji.
– wraz z reaktywacją Koła Gospodyń Wiejskich, odżyła tradycja odprawiania nabożeństw majowych.
Opracowała: Maria Pańczyk-Pawlak
[Kapliczki i Boże Męki na Kociewiu]